Results Analysis: November / December 2012 by André de Vries

Tsiko Mulovhedzi showed remarkable improvement from his title-winning fight to stop Kyle Smith in his first defence. Sometimes owning a title does that to a boxer. Gone were the wild swings and the not-even-close misses to be replaced by rather well calculated shots to head and body.

Gideon Buthelezi was very lucky to be given the decision over Edrin Dapudong for the IBO junior bantamweight title. Most ringside observers though that, with his greater work-rate and accuracy, Dapudong was a clear winner.

Aphiwe Mboyiya provided the biggest surprise of all in outpointing the vastly more experienced Sydney Maluleka to win the South African featherweight title in only his seventh fight. The question remains, at only twenty years of age, where does he go from here.

Other results:

October 5 – Bloemfontein:
Mpho Manyakela W tko 1 Dizman Maholobela – jnr feather; Goodman Zanempi W ko 1 Xolile Vumsindo – light; Gerson Singo draw 4 Juan Bezuidenhout – heavy; Nyelisani Thagambega W 4 Morabedi Khotla – jnr fly; Thabiso Moorosi W ko 2 Loyiso Ngantweni – mini fly; Bernard Vance W 4 Heinrich van Niekerk – heavy; Tello Dithebe W 6 Pfariso Neluvhulani – jnr feather; Doctor Ntsele W tko 11 Motswaki Moselesele - SA fly title; Makhudu Ramakuela W 4 Nthabiseng Mathabatha – light.

October 13 – Butterworth:
Rita Mrwebi W 10 Mapule Ngubane - SA Female welter title; Ndikho Magadava W 4 Sinethemba Lali – jnr fly; Samkelo Popolo W 4 Khululekile Magcobela – jnr light; Madoda Qonono W ko 3 Smangaliso Madonsela – bantam; Thandikhaya Varhile draw 6 Loyiso Dayimani – mini fly; Xola Sifama W 6 Thembelani Nxoshe – fly.

October 14 – Johannesburg:
Tsiko Mulovhedzi W tko 5 Kyle Smith – SA welter title; Vusi Bilankulu W tko 1 Evans Rekhotso – welter; Walter Dlamini W tko 2 Christo Smith – middle; Keith Nkosi W tko 4 Jules Batala – jnr welter; Bongani Mlotshwa W tko 6 Sylvester Zaki – jnr middle; Malcolm Klassen W 8 Cassius Baloyi – light.

October 19 - Cartagena (Colombia):
Alexander Brand W 12 William Gare - WBF International super middle title.

October 21 – Mdantsane:
Mzolisi Yoyo W 12 Samuel Malinga – SA jnr welter title; Sithembiso Faye W tko 4 Thulani Kewuti – jnr bantam; Zola Charlie W 6 Philani Fetsha – bantam; Lundi Madondile W tko 2 Jerome Cebekhulu – feather; Xolisani Ndongeni W tko 3 Wandile Mseleku – light; Nthuthuko Memela W tko 2 Sikhulule Sidzumo – welter.

October 27 – Durban:
Ayanda Mthembu W tko 3 Buhle Ndaba – light; Khumbulani Mdletshe W tko 1 Lindani Mdletshe – jnr welter; Sizwe Mthembu W 4 Lindokuhle Mhlongo – bantam; Simphiwe Mthethwa W tko 6 Promise Cabe – bantam; Sanele Msimang W tko 4 Sikhumbuzo Khoso – KZN jnr light title.

October 27 - El Paso (USA):
Alejandro Lopez W 12 Takalani Ndlovu – IBF jnr feather eliminator.

October 28 - East London:
Mniyakhe Sityata W 12 Evans Mbamba – SA jnr bantam title; Akhona Msindeli W 6 Mathemba Bomvana – mini fly; Nasiphi Mdlangazi W 6 Mxolisi Mba – jnr bantam; Sandi Loni W ko 1 Vusumzi Bhevu – feather; Themba Tshicila W 6 Lulamile Booi – jnr light; Loyiso Dayimani W 6 Mandisi Mkile – jnr fly; Jackson Chauke W tko 2 Vuyisile Rangxa – fly; Lwandile Sityata W 8 Xola Sifama – fly.

November 10 - Kempton Park:
Gideon Buthelezi W 12 Edrin Dapudong – IBO jnr bantam title; Ryno Liebenberg W ko 9 Donald Kampamba - IBO All Africa light heavy title; Thomas Oosthuizen W 12 Fulgencio Zuiga - IBO super middle title; Thabiso Mchunu W ko 5 Danie Venter - vacant ABU jnr heavy title and Last Man Standing junior heavy competition; Allan Bouwer W 4 Vusi Bilankulu – jnr welter.

November 17 – Gugulethu:
Mnikelo Ndema W tko 2 Xolisani Nkqintamo – bantam; Akhona Noluphondwana W 4 Aphiwe Myoyo – jnr light; Tshepo Monatse W tko 4 Ashton Whiteboy – light; Myolisi Xayo W ko 4 Anele Mfazwe – welter; Luyanda Nkwankwa W 6 Mukondeleli Mukansi – mini fly; Lwandile Gugushe W 6 Tello Dithebe – feather.

November 18 Mdantsane:
Phila Gola W 4 Xolani Jongile – bantam; Nkosikho Tubela draw 4 Sinovuyo Tayi – light; Sithembiso Faye W 6 Thulani Nzwanana – jnr bantam; Xolani Mcotheli W ko 3 Sithembiso Klaas – jnr light; Themba Tshicila W 6 Ayanda Yaphi – jnr light; Morris Lento W ko 4 Mbulelo Mpendu – EC fly title; Xolisani Ndongeni W tko 6 Baxolise Mbexeshi – EC jnr light title.

November 19 – Johannesburg:
Makazole Tete W ko 3 Tshifhiwe Nongovhela – fly; Mbulelo Transvaal draw 6 Prince Ndlovu – feather; Elvis Moyo W 6 Justice Silinga – heavy; Christo Smith W 4 Andile Nomlala – middle; Tshepang Mohale W ko 3 Sipho Delta Mukhithi – jnr heavy; Kevin Lerena W tko 3 Jean Lutete Kamba – heavy.

November 24 – Cape Town:
Tapiwa Tembo W tko 1 Phumzile Njonga – bantam; Big Ben Marcell W 4 Patrick Madzinga – heavy; Mzuvukile Magwaca W tko 3 Mluleki Fukile – jnr fly; Vusumzi Tyatyeka W tko 8 Takalani Gangala – light.

November 25 – Mdantsane:
Siviwe Hasheni W 10 Dumisani Tose – EC jnr feather title; Anathi Jack W 4 Bamanye Mejane – bantam; Sinethemba Ralane W ko 3 Thobela Phillips – mini fly; Siviwe Jonas W ko 2 Zandisile Gxogxa – mini fly; Sithembile Mbande W tko 2 Siphelele Mva – fly; Nomadithini Ndyambo W 10 Kholosa Ndabayini – jnr welter.

December 1 – Mthatha:
Simphiwe Khonco W ko 9 Zukisani Kwayiba – SA mini fly title; Luthando Mbulbulwana W ko 6 Madoda Qonono – bantam; Sebelomzi Zimela W tko 6 Ongezo Makhubalo – mini fly, Sakhumzi Ndziweni W 6 Thulani Nzwanana – jnr bantam; Zola Charlie W 6 Bulelani Nama – bantam; Phila Mpontshana W ko 3 Siphenathi Qampi – jnr light; Sikholele Thuso W 4 Siyabonga Roloma – jnr light; Athenkosi Dumezweni W ko 2 Loyiso Velleman – jnr bantam; Thamsanqa Cengani W ko 1 Bonga Nqokotho – fly.

December 7 – Wishaw (Scotland):
Iain Butcher W 10 Michael Ramabeletsa – British Masters jnr bantam title.

December 8 – East London:
Nkosinathi Joyi W tko 1 Walter Rojas – WBA Interim International mini fly title; Zolani Marali W 12 Ali Funeka – WBF jnr welter title; Tshifhiwa Munyai W 12 Oscar Chauke – WBA Pan African jnr feather title; Macbute Sinyabi W 12 Pfariso Neluvhulani – SA jnr feather title; Gabisile Tshabalala W 10 Nomvelo Magcaba - SA Female jnr feather title.

December 8 – Makapanstad:
Joey Stiglingh W tko 2 Goodman Zanempi – light; Ashley Dlamini W ko 2 Vuyolethu Sirayi – jnr light; Allan Bouwer W 4 Nhlanhla Nyathi – light; Zan Jonker W 4 Elvis Ndlovu – jnr welter; Paul Kamanga W tko 3 Justice Ndlovu – jnr welter; Khatiso Hlahane W 4 Ceeboy Mancela – feather; Thabang Ramagole W 4 Lerato Khola – fly; Marcus Lebogo W 4 Silas Sithole – jnr welter.

December 9 – Mdantsane:
Lwandile Sityata W 12 Doctor Ntsele - SA fly title; Mfusi Maxhayi W tko 1 Khangelani Jack – EC bantam title; Thabo Sishwane W 6 Cleutus Mbhele – bantam; Bonakele Bikitsha W 6 Sithembile Luzipho – jnr feather; Onela Qongwana W 6 Smangaliso Madonsela – jnr bantam; Sandi Lono W tko 5 Milile Baskiti – jnr feather; Nasiphi Mdlangazi W tko 2 Asindiso Mancapa – jnr bantam.

December 15 – Uitenhage:
Ivan Strydom W dis 2 Sithembile August – EC heavy title; Mzwabantu Dabaza W ko 2 Vuyani Swartbooi – jnr fly; Xolisa Magusha W 4 Zandisile Gxogxo – fly; Siyabonga Blaauw draw 4 Vuyo Toyise – fly; Xolisa Kana W 4 Zimkhitha Lane – jnr feather; Bulelani Kwinani W 4 Olwethu Nelani – welter; Luvuyo Mzamo W ko 2 Thando Mahlahla – jnr bantam; Mzwamadoda Jibiliza W 4 Luthando Calata – mini fly; Gcobisa Simanga draw 4 Babalwa Nonqonqotho – bantam.

December 16 – Uitenhage:
Masixole Botile W ko 4 Leon Mriba – EC super middle title; Xolani Mpushe W 6 Nwabisile Cholani – fly; Lungisa Jikani W 6 Unathi Nelani – light; Asanda Jacobs W ko 4 Mzoxolo Dyani – feather; Lusindiso Siyo W 6 Mzuvukile Daniels – jnr bantam; Lonwabo Roboshi W 4 Ayanda Fatyi – feather; Anelisa Gungqisa draw 6 Sizwe Yolo – jnr welter; Nwabisa Mbopa W 4 Nomfundo Hadebe – super middle; Thulani Kewuti W 4 Xolani Jongile – fly; Bulelani Jacobs W 4 Msindisi Mathibe – mini fly.

December 16 - East London: Aphiwe Mboyiya W 12 Sydney Maluleka – SA feather title; Thabo Sonjica W ko 3 Simphiwe Nongqayi – feather; Xolani Mcotheli W 6 Nkosinathi Ntshangase – jnr light; Nhlanhla Ngamntwini W ko 1 Vuyisile Rangxa – mini fly; Philani Fetsha W 6 Bulelani Nama – bantam; Siyabonga Siyo W ko 1 Tebogo Matsheka – mini fly