Results Analysis: October & November 2010 by Andre de Vries

Daniel Dorrego became only the fourth Argentinian boxer to win a fight here in
the last 27 years when he hammered Jason Bedeman to defeat in four rounds
in Kempton Park early in November. Astonishingly, during this same period 97
of his compatriots have lost, while only one managed to eke out a draw. If you
remember who the other three winners were, pat yourself on the back and take
the day off.

Other results:

September 18 – Kempton Park: Lovemore Ndou W 12 Bongani Mwelase – IBO welter title; Gideon Buthelezi W 10 Julius Alcos – scheduled for IBO mini fly title, but Alcos was overweight; Jason Bedeman W10 Samuel Amoako – light; Flo Simba W ko 1 Isaac Ankrah – heavy; Johnny Muller W 6 Elvis Moyo – heavy.

September 25 – Durban: Khapathe Mpambanyeni W tko 4 Mthokozisi Malinga – SA middle title; Mthunzi Dlamini W 4 Mandlendoda Khanyeza – feather; Thami Mthambo W ko 2 Mandla Msimanga – jnr bantam; Mzisi Qwabe W 6 Godfrey Mabunda – jnr middle; Jerome Cebekhulu W 6 Thomas Mamaila – jnr feather; Christopher Buthelezi W tko 4 Samuel Mathebula – middle; Ntobeko Duma W 6 Simphiwe Mthethwa – bantam; Theo Mphakane W 6 Xolani Mvubu – jnr middle; Thulani Mkhwanazi draw 6 Samson Ndlovu – jnr welter.

September 26 – Mdantsane: Xola Sifama W tko 11 Wele Yokose – SA fly title; Lusanda Komanisi W tko 1 Mthuthuzeli Funde – bantam; Mziyanda Rululu W ko 3 Mzoxolo Dyani – jnr feather; Luthando Tsam W 6 Luvuyo Dayile – jnr welter; Toto Twani W 6 Ali Mangcotywa – mini fly; Khayalethu Qave W tko 6 Mzingisi Noqoko – jnr bantam; Malibongwe Mntusanto W 4 Vuyolwethu Gweje – mini fly; Boxalise Mbexeshi W ko 1 Vuyo Magibisela – feather; Jongikhaya Leve W 4 Sakhumzi Sanarama – welter; Sithembiso Luzipho W 4 Luyanda Kiba – bantam.

October 14 – Mansfield (Australia): Pieter Cronje W tko 4 Colin Wilson – heavyweight.

October 16 – East London: Sakhiwo Zoya W 10 Goodman Dywili – Eastern Cape middle title; Francis Gakpetor W 6 Siphiwe Tali – jnr welter; Mziyanda Rululu W tko 2 Sakhumzi Bongwana – jnr feather; Sandile Mxabanisi W tko 5 Mzinda Mangaliso – fly; Zukile Toko W 6 Mbulelo Mpendu – fly; Lukhanya Xhenti draw 4 Siyabonga Rangile – jnr feather; Thandolwethu Damesi W 4 Thandikhaya Varhile – jnr fly; Dumisani Tose W 4 Wonga Ntoyakhe – feather; Meshack Matabola W 4 Siyanda Maphukatha – jnr fly; Mfundo Phefeni draw 4 Sonwabile Mthembu – fly.

October 24 – Johannesburg: Doctor Ntsele W tko 4 Lehlohonolo Ramagole – SA fly title elimination; Thompson Mokwana W 10 Samkelo Fani – Gauteng light title; Mbuso Ndlela W 4 Alfred Mncedi – welter; Keith Nkosi W tko 1 Emmanuel Ndou – light; Oupa Maimane W tko 1 Lawrence Lekhuleni – jnr welter; Thabo Selomo W ko 2 Wynand Mulder – middle; Prince Ndlovu W tko 1 Jonas Masilela – feather.

October 24 – Uitenhage: Patrick Malinga W tko 8 Vusumzi Tyatyeka – SA light title; Nkululeko Venganayi W tko 6 Thapelo Potwana – jnr light; Anelisa Gungqisa W tko 2 Sipho Ntswahlana – light; Malibongwe Ndzube W 6 Makhosonke Zwengu – middle; Sithembile August W ko 2 Adriaan Davis – heavy; Masande Hlanga nc 1 Simo Mbande – jnr feather; Lusindiso Siyo W tko 1 Siviwe Fikelephi – bantam; Prince Msane W 4 Vusumzi Ntshikivana – mini fly; Onela Qongwana W tko 1 Khusulekile Gada – fly.

October 30 – Mafikeng: Vusi Malinga W 12 Michael Domingo – IBF bantam title elimination; Silence Mabuza W tko 3 Lwazi Mzolisa – jnr feather; Phillip Ndou W tko 4 Bhekimpilo Mlilo – jnr middle; Jeffrey Mathebula W tko 2 Siviwe Hasheni – jnr feather; Isaac Hlatshwayo W 8 Nkululeko Mhlongo – welter; Jackson Chauke W tko 3 Xolani Lekhuleni – fly; Evans Mbamba W tko 7 Michael Ramabeletsa – jnr bantam; Oscar Chauke W tko 5 Sabelo Nokhele – jnr feather.

October 30 – Mdantsane: Sabelo Jubatha W tko 5 Malibongwe Thoba – SA feather title; Bonakele Bikitsha W tko 2 Anele Goci – jnr feather; Siyabulela Nkuntayi W 6 Nceba Dayi – jnr feather; Xolisani Ndongeni W tko 2 Zukile Bangani – jnr light; Mlamli Madikane W tko 2 Nkosinathi Papu – light; Lulamile Booi W 6 Thobela Zozi – light; Zolile Dyosiba W tko 3 Sabantu Dindo – jnr light; Luyanda Vumazonke W 4 Asino Joseph – jnr feather; Olwethu Nelani W ko 1 Jongikhaya Leve – welter; Lundi Madondile W 4 Lwandisi Gugushe – jnr feather; Sebelomzi Zimela W 4 Malibongwe Mntusanto – mini fly.

November 5 – Durban: Thabiso Mchunu W 12 Daniel Bruwer – scheduled for SA jnr heavy title, but Mchunu overweight; Mlungisi Mtshali W tko 2 Mduduzi Green – heavy; Mzisi Qwabe W 6 Amon Baloyi – welter; Sibusiso Sibiya W ko 1 Lindokuhle Nkosi – heavy; Tsiko Mulovhedzi W tko 4 Sicelo Mzobe – welter; Wiseman Dlomo W tko 4 Kali Kelembe – heavy.

November 6 – Kempton Park: Isaac Chilemba draw 12 Tommy Oosthuizen – IBO super middle title; Sipho Taliwe W 12 Vinvin Rufino – WBC International jnr light title; Bongani Dlamini W ko 1 Joseph Modise – light; Daniel Dorrego W ko 4 Jason Bedeman – jnr welter; Flo Simba W tko 5 Mauro Adrian Ordiales – heavy;

November 14 – Mdantsane: Sikhulule Sidzumo W tko 7 Samuel Malinga – SA jnr welter title; Siyabulela Khupiso W tko 4 Daluxolo Mangcotywa – Eastern Cape mini fly title; Viwe Mdletyeni W ko 6 Vuyani Masondo – light; Simphiwe Khonco W 6 Loyiso Dayimani – mini fly; Xolisa Dudu W tko 2 Sakhumzi Ndziweni – fly; Mandilakhe Sontlaba W tko 2 Sinethemba Mncane – jnr light; Mziyanda Rululu W tko 3 Sisonke Ntantiso – feather; Lwandiso Zinto draw 6 Mkhululi Dudu – jnr feather; Bongani Silila W 6 Mkhululi Dukwana – jnr fly.