Results Analysis - February / March 2011
By Andre de Vries

The WBF have moved up to third place on my all-time list, right behind Ringling Brothers and Boswell Wilkie’s. How any organization could sanction the fight between William Gare and Roland Francis as a world title fight is beyond me. Francis had fought twice in nearly nine years, a draw and a win over Alex Mbaya from the DRC, a boxer with a record unverifiable by most of the best statisticians in world boxing. Take nothing away from the fighters: if someone is prepared to pay them a lot of money and call the winner a world champion, I say take the money and run.

Nkosinathi Joyi was unlucky to have his fight against Katsunari Takayama end in the third round with the result called a no-contest. Takayama is one of the better fighters to have visited our shores in the last few years, and it looked like Joyi was going to give him a boxing lesson. Other results:

November 21 – Cape Town: Nkosana Sobethu W 6 Thabang Phulo – feather; Khuselekile Magcobela W tko 2 Thapelo Ntintili – feather; Ntsepha Mthembu W tko 2 Nceba Ngesi – jnr feather; Chris Mugisho W 4 Luzuko Mathetha – jnr middle; Ncedisile Kafile W 4 Jimmy Mabundji – middle; Johannes Salie W tko 4 Mziwoxolo Ndwayana – jnr middle; Mzivukulo Magwaca W ko 3 Lazola Mjonono – fly.

November 21 East London: Unathi Gqokoma W tko 10 Themba Joyi – SA jnr bantam title; Ayanda Yaphi W tko 6 Sizwe Yolo – jnr light; Aphiwe Boyiya W tko 6 Anda Ketevu – light; Lwazi Nduneni W tko 1 Vuyolwethu Gweje – mini fly; Onela Qongwana W tko 1 Thandile Dangazela – fly; Luthando Baneti W tko 3 Thando Damesi – jnr fly; umisani Guwa W 4 Thulani Kewuti – feather.

November 30 – Kempton Park: Johnny Muller W tko 1 Ronnie Lategan – SA light heavy title; Rita Mwrebi W 4 Shayvonne Pattison – welter; Alexander Jonker W tko 1 Phumlani Majola – light; Zane Mundell W tko 2 Sanele Mbatha – welter; Ashley Dlamini W tko 2 Raymond Bloem – jnr light; Lee Dyer W tko 2 Sylvester Zaki – middle; Joey Stiglingh W 8 Warren Joubert – jnr light.

December 4 – Veracruz, Mexico: Saul Alvarez W 12 Lovemore Ndou – WBC Silver jnr middle title.

December 4 – Windhoek, Namibia: Jan Bergman W tko 3 Gottlieb Shileka – super middle.

December 11 – Johannesburg: William Gare W 12 Roland Francis – WBF super middle title; Oupa Maimane W 4 Tsholofelo Mudau – jnr welter; Loyiso Ngantweni W tko 3 Thabo Moabi – mini fly; Goodman Zanempi W 4 Rofhiwa Maema – light; Themba Lesiba W tko 7 Johannes Nthontho – jnr feather.

December 12 – Perth, Australia: Pieter Cronje W ko 2 Oscar Siale – heavy.

December 14 – Port Elizabeth: Mkholisi Bhonxa W 10 Xolani Mpushe – EC fly title; Lungisa Jikani W tko 2 William Seswa – jnr middle; Thapelo Potwana W 6 Thobile Gadu – jnr welter; Asanda Jacobs W tko 4 Phumlani Twenani – jnr feather; Lwandiso Phillips W 4 Melumzi Jantjies – fly; Thando Twenani draw 4 Asandiso Mancapa – bantam.

December 16 – Durban: Khapathe Mphambanyeni draw 12 Christopher Buthelezi – SA middle title; Mandlendoda Khenyeza W tko 4 Mluleki Cele – jnr light; SIbongiseni Sibiya W 4 Vuyani Cele – bantam; Mbongeni Zungu W tko 3 Jabulani Gumede – light; Nomadithini Ndyambo W 4 Sinelethu Nyangiwe – jnr welter; Mthunzi Dlamini W tko 2 Khethukuthula Cele – feather; Wandile Mseleku W tko 3 Skhumbuso Khoso – light.

December 17 – East London: Xolisile Sinyabi W tko 7 Pfariso Neluvhulani – SA jnr feather title; Lusanda Komanisi W ko 1 Athenkosi Mazilana – bantam; Zolani Tete W ko 1 Sipho Nkadimeng – jnr bantam; Wele Yokose W tko 1 Edward Disloane – fly; Wonga Ntoyakhe W 6 Siyabulela Nkuntayi – jnr feather; Bongani Silila W tko 1 Anathi Magopheni – jnr fly.

December 18 – East London: Phumzile Matyhila W 12 Ntobeko Duma – SA bantam title; Mziyanda Rululu W ko 3 Nceba Zozo – feather; Junior Assoya W 6 Simphiwe Tati – welter; Herbert Nkabiti W tko 5 Phumlani Mdlokolo – jnr welter; Ongezo Makhubalo W ko 1 Loyiso Dayimani – mini fly.

January 27 – Kempton Park: Gideon Buthelezi W 12 Hekkie Budler – IBO jnr fly title; Flo Simba W tko 5 Sting Gonorenda – heavy; Elvis Moyo W tko 4 Stephen Castle – heavy; Warren Joubert draw 6 Takalani Dangale – light; Alexander Jonker W tko 3 Charles Sekhibidu – light; Prince Ndlovu W tko 2 Gert Aries – jnr light.

January 29 – Brakpan: Nkosinathi Joyi nc 3 Katsunari Takayama – IBF mini fly title; Argenis Mendez W 12 Cassius Baloyi – IBF jnr light title elimination; Chris van Heerden W 12 Boitshepo Mandawe – SA welter title; Daniel Bruwer W tko 8 Ruben Groenewald – jnr heavy; Phillip Ndou W 8 Welcome Ntshingila – jnr middle.

January 29 – Lusaka, Zambia: Kennedy Kanyanta W ko 4 Zolile Mbityi – IBO Inter-Continental jnr bantam title.

February 5 – Brentwood, Essex, England: David Price W tko 3 Osborne Machimana – Commonwealth heavy title elimination.

February 13 – Johannesburg: Danie Venter W ko 10 Bull Muravha – SA heavy title elimination; Nyelisani Thagambega W tko 2 Olwethu Mofu – fly; Alfred Mncedi W ko 1 Johnny Koen – jnr middle; David Joseph W tko 4 Elvis Ndlovu – middle; Justice Silinga W tko 2 Richard Hlongwane – heavy; Tendani Munyai tech draw 4 Sabelo Nokhele – jnr feather; Sydney Maluleka W ko 4 Sibusiso Khumalo – feather.

February 25 – Tulsa, Oklahoma, USA: Isaac Chilemba W 10 Maxim Vlasov – light heavy; Simphiwe Vetyeka W tko 3 Roberto Carlos Levya – feather.

March 1 – Kempton Park: Johnny Muller W tko 9 Roedolf Venter – SA light heavy title; Joey Stiglingh W tko 4 Sam Sithole – jnr light; Zack Mwekassa W tko 4 Epiphanie Pipi – heavy; Warren Joubert tech draw 3 Takalani Dangale – light; Morne Bothma draw 4 Ronnie Chiloane – jnr feather; Bongo Lipembo W tko 3 Godfrey Mabunda – jnr middle.

March 13 – Johannesburg: Themba Lesiba W tko 7 Sabelo Nokhele – Gauteng jnr feather title; Prince Ndlovu W 4 Rofhiwa Maema – feather; Justice Silinga W ko 1 Simon Rakube – heavy; Nyelisani Thagambega W ko 1 Bongani Boyce – fly; Bongani Dlamini W ko 2 Raymond Kupula – light; Raymond Bloem W tko 1 Thomas Mamaila - feather; Samkelo Fani W tko 2 Mbuso Ndlela – welter; Charles Oosthuizen W tko 1 Robert Mukwebo – super middle.